برای تعمیر جک درب پارکینگ باید چه مواردی را رعایت کنیم؟

برای تعمیر جک درب پارکینگ باید چه مواردی را رعایت کنیم؟

راه حل های ساده برای تعمیر و عیب یابی جک درب پارکینگ

از آنجایی که درب اتوماتیک پارکینگ به طور هوشمند و الکترونیکی عمل می‌کند، در نتیجه هر لحظه امکان خراب شدن آن به خصوص جک پارکینگ وجود دارد. برای عیب یابی بسیاری از مشکلات مربوط به جک پارکینگ باید از تعمیرکاران مجرب درخواست کرد تا به بررسی و رفع مشکل بپردازند و در صورت لزوم اقدام به نصب جک پارکینگ نمایند. با این حال برخی از موارد را برای تعمیر جک پارکینگ می توان انجام داد. در این مقاله به برخی از مشکلات و روش ‌های تعمیر جک درب پارکینگ می پردازیم.

جک درب پارکینگ چیست؟

جک درب پارکینگ ابزاری برای باز و بسته ‌شدن درب ‌های ورودی ساختمان، حیاط و پارکینگ است. به طور معمول، فرآیند باز و بسته ‌شدن جک درب پارکینگ با فشردن دکمه ریموت صورت می‌ گیرد. در صورت خرابی جک درب پارکینگ، می بایست همه ی قطعات آن به ‌صورت جداگانه باز شده و مورد بررسی قرار گیرد. عمل تعمیر جک پارکینگ نیاز به تخصص و مهارت کافی دارد. لذا بهتر است برای تعمیر جک درب پارکینگ یا نصب جک پارکینگ از کارشناسان مجرب کمک گرفت.

عمر مفید جک پارکینگ

درب های پارکینگ محصولاتی هستند که می توانند به طور مرتب در مصارف روزانه مورد استفاده قرار گیرند. لذا برای هر عملیات به قدرت بالای جک و موتور نیاز دارند. بزرگ ترین عاملی که باعث می شود درب های پارکینگ راحت کار کنند این است که سیستم چک و موتور قدرتمندی دارد. درب ها که دارای سیستم موتور قدرتمند هستند به طور متوسط 60 تا 100 هزار عمر باز و بسته شدن دارند. در میان این ارقام، خرابی جک درب پارکینگ به طور کلی طبیعی تلقی می شود و باید نسبت به تعمیر جک پارکینگ اقدام نمود.
در صورت بروز نقص باید یاد اول از همه، سالم بودن خط برق شما باید بررسی شود که آیا می تواند جریان الکتریکی مورد نیاز موتور را حمل کند یا خیر. اغلب خرابی موتور و مادربرد به دلیل جریان الکتریکی زیاد یا نامنظم است. در چنین مواقعی برای تعمیر جک پارکینگ، نقص هایی مانند سوختن مادربرد یا موتور درب گاراژ مشاهده می شود. اگر این نوع خرابی وجود دارد، درک این نقص ها کار سختی نیست. زیرا درب پارکینگ با موتور سوخته کار نخواهد کرد.
به طور کلی جک های مورد استفاده در درب های اتوماتیک برای مدت طولانی بدون نیاز به تعمیر و نگهداری هستند. با این حال حتی اگر قطعات متحرک پس از مدتی زیاد کار نکنند، ممکن است مشکلاتی در آنها ایجاد شود. در درب های دارای سیستم اتوماسیون، اگر جک و موتورهای مناسب با وزن درب استفاده نشود، ممکن است خرابی زودرس رخ دهد.

اولین گام در صورت کار نکردن درب اتوماتیک پارکینگ

گاهی ممکن است که در محل کار یا محل سکونت خود وقتی ریموت درب اتوماتیک کنترل از راه دور را می زنید، ناگهان متوجه شوید که کار نمی کند! قبل از اینکه نگران مشکلی باشید که ممکن است برایتان پیش بیاید، باتری های کنترل از راه دور خود را عوض کرده یا درپوش آن را باز و بررسی کنید که آیا باتری از بستر خود جابجا شده است یا باتری ها را با یک باتری جدید جایگزین نمایید. با این حال، اگر درب شما هنوز کار نمی کند، جای نگرانی نیست. تمامی درب های دارای سیستم اتوماسیون موتور نیز با کاربرد دستی پاسخگوی نیاز شما هستند.

عوامل خرابی جک درب پارکینگ

درب های دارای سیستم اتوماسیون به راحتی خراب نمی شوند. بزرگ ترین آسیب به درب های شما استفاده ناخودآگاه و ضربه زدن است. جدای از این، عامل دیگر خرابی هایی است که ممکن است در اثر عوامل خارجی رخ دهد. مصرف بیش از حد رطوبت یا آب ممکن است باعث اختلال در عملکرد سیستم اتوماسیون جک و موتور شود. قطعات الکترونیکی درب های دارای سیستم اتوماسیون جک نباید توسط افراد غیر متخصص دستکاری شود و در صورت خرابی با مراجعه به کارشناسان تعمیر و نگهداری شود. در صورتی که افراد غیر متخصص به موتور آسیب برسانند، هزینه تعمیر جک پارکینگ شما بیش از هزینه تعمیر معمولی خواهد بود.
قبل از هر چیز می خواهیم به این نکته اشاره کنیم که درب های اتوماتیک از یک موتور و جک، واحد و تجهیزات مکانیکی تشکیل شده اند که در خود پیکربندی شده اند. امکان ندارد قطعاتی که هماهنگ با این ویژگی ها کار می کنند با برندهای مختلف هماهنگ باشند. باید به این نکته توجه داشت که جک درب پارکینگ دارای استانداردهای لازم و خدمات پس از فروش باشد. توجه به گواهینامه های استاندارد محصولات استفاده شده، معیار مهمی برای جلوگیری از مشکلات آتی است.

تعمیر جک درب پارکینگ و روش عیب یابی آن
تعمیر جک درب پارکینگ و روش عیب یابی آن

تعمیر جک پارکینگ

درب های پارکینگ سقفی، چه به صورت تکه ‌ای جمع شوند و چه به صورت تک تکه به سمت بالا حرکت نمایند، با کشش فنر کار می ‌کنند. درب روی مسیرهای فلزی روی دیوارهای پارکینگ حرکت کرده و یک فنر سنگین قدرت را تامین می‌ نماید. در بیشتر موارد که درب به راحتی کار نمی کند، تعمیر جک پارکینگ نسبتاً ساده است. در اینجا چند نکته مفید برای تعمیر جک درب پارکینگ آورده شده است.
مرحله 1- برای عیب یابی و تعمیر جک پارکینگ ابتدا مسیرهای فلزی داخل درب پارکینگ را بررسی کنید. به براکت های نصب که مسیرها را به دیوارها نگه می دارند نگاه کنید. اگر شل هستند، پیچ‌ های براکت ‌ها را ببندید. هنگام کار در داخل با درب پارکینگ بسته، مسیرها را از نظر فرورفتگی، چین خوردگی یا نقاط صاف بررسی کنید. اگر نقاط آسیب دیده وجود دارد، آنها را با یک چکش لاستیکی و یک قطعه چوب بکوبید. اگر مسیرها به شدت آسیب دیده باشند، باید تعویض شوند.
مرحله 2- قطعات درب را با هم مقایسه کنید تا مطمئن شوید که آنها به درستی تراز هستند. مسیرهای افقی باید کمی به سمت عقب گاراژ متمایل شوند. با درب ‌های رول‌آپ، بخش ‌های عمودی مسیر باید دقیقاً شاقول باشند. هر دو مسیر باید روی دیوارهای پارکینگ در یک ارتفاع باشند. اگر مسیرها به درستی تراز نشده ‌اند، پیچ ‌هایی را که براکت‌ های نصب را نگه می‌ دارند باز نکنید؛ اما با دقت به آن‌ها ضربه بزنید. آنها را بررسی مجدد کنید تا مطمئن شوید که در موقعیت مناسب هستند. سپس پیچ ها را در براکت های نصب محکم نمایید.
مرحله 3- برای تعمیر جک پارکینگ، مسیرها را با پاک کننده خانگی غلیظ تمیز کنید تا کثیفی و چربی سخت شده پاک شود. غلتک ها را کاملا تمیز کرده و هر دو مسیر و غلتک ها را خشک نمایید.
مرحله 4- در درب های چرخاننده، صفحاتی را که فنر در آن نصب شده بررسی کنید تا از محکم بودن پیچ‌ ها مطمئن شوید و پیچ‌ های شل را ببندید. در درب‌ های رول‌آپ، لولاهایی را که بخش‌های درب را کنار هم نگه می ‌دارند، بررسی کنید. هر پیچ شلی را ببندید و لولاهای آسیب دیده را تعویض نمایید. افتادگی در یک طرف درب اغلب با تعمیر لولا قابل اصلاح است. اگر سوراخ پیچ بزرگ شده، پیچ را با یک پیچ بلندتر با همان قطر عوض کنید و با پیچ جدید از یک فیبر توخالی آغشته به چسب نجار استفاده نمایید. اگر لولا ترک خورده است، لولا را بردارید و شکاف ها و سوراخ های پیچ را با پرکننده چوب پر کنید. اجازه دهید پرکننده خشک شود و سپس لولا را تعویض کنید. در صورت امکان، لولا را روی چوب قرار دهید.

مکانیسم درب پارکینگ

درب بازکن معمولی پارکینگ از یک موتور برگشت پذیر تشکیل شده که جک را در امتداد ریلی بالای در به حرکت در می آورد. جک میله ای برای جابجایی درب بین موقعیت های باز و بسته آن تعبیه شده است. یک رله یا سوئیچ معکوس جهت درایو را از باز شدن به بسته شدن و دوباره برمی‌ گرداند. اکثر درب بازکن های مدرن شامل یک گیرنده رادیویی هستند که به شما امکان می دهد با ارسال سیگنال از یک ماژول الکترونیکی در ماشین خود، درب را باز کنید.
نحوه نصب درب بازکن پارکینگ به شرح زیر است؛
مرحله 1- مکانیسم باید در مرکز در نصب شود. برای تعیین محل، از یک متر برای تعیین عرض درب گاراژ استفاده کنید. نیمی از این فاصله مرکز است. در قسمت داخلی در، به سمت بالا، یک خط عمودی کوتاه از مرکز درب بکشید. هنگامی که میله کششی (مکانیسم بالا و پایین بردن درب) را در این خط می چسبانید، وزن در به طور یکنواخت در نقطه بالابر متعادل می شود.
مرحله 2- درب را با توجه به نقطه بالای حرکت آن بالا و پایین بیاورید. این مکان را علامت بزنید؛ زیرا باید درب بازکن را طوری سوار کنید که ریل بالاتر از اوج حرکت در باشد. در غیر این صورت، با باز شدن در، ممکن است به ریل برخورد کند.
مرحله 3- منطقه درست بالای درب پارکینگ در خط تقسیم عمودی خود را بررسی کنید. باید در آن محل تکیه گاه مناسب برای اتصال انتهای جلویی ریل وجود داشته باشد. اگر پارکینگ شما فاقد یک عضو ساختاری در آن مکان است، یک تخته نصب در جلو نصب نمایید. یک تخته 2 × 6 اینچی را در وسط قرار دهید و با پیچ های عقب روی دو گل میخ دیواری روی علامت بالاترین تردد درب محکم کنید. علامت نقطه بالا خود را به این تخته منتقل کرده و خط مرکزی عمودی در را نیز روی تخته بکشید.
مرحله 4- ریل را به واحد موتور در کف گاراژ وصل کنید. در حالی که درب پارکینگ پایین است، بیرونی ترین انتهای ریل را در مکانی حدود دو اینچ بالاتر از علامت های متقاطعی که برای نقطه مرتفع و خط مرکزی درب خود ایجاد کرده اید، بلند کرده و به تخته نصب جلو ببندید. براکت ریلی که برای این منظور در نظر گرفته شده است، معمولاً با پیچ ‌های عقب‌ به تخته نصب جلو می‌چسبد. با این حال، اگر پیچ و مهره ارائه شده است، باید سوراخ های مناسبی را از طریق تخته نصب جلو سوراخ کنید. حتما از واشر در زیر سر پیچ ها استفاده نمایید تا از فشار آنها به چوب جلوگیری شود.
مرحله 5- مجموعه جک و موتور را تا جایی که ریل افقی یا موازی با مسیر درب قرار دارد، بالا ببرید. در حالی که مجموعه موتور در این موقعیت نگه داشته شده یا نگه داشته شده است، درب گاراژ را با دست بالا و پایین بیاورید تا مطمئن شوید که محل ریل در حرکت درب اختلال ایجاد نمی کند. هنگامی که موقعیت و ارتفاع صحیح را برای مجموعه موتور تعیین کردید، آن را با براکت های فلزی در کیت به تیرچه های گاراژ ببندید. اگر موقعیت مجموعه موتور بین دو تیرچه است، یا اگر تیرچه های گاراژ هم جهت ریل هستند، باید طول تیرچه ها را به اندازه 2×4 ببندید و سپس براکت ها را روی X2 نصب کنید.
مرحله 6- میله کششی را به واگن ریلی وصل کنید و جک را به حالت در بسته حرکت دهید. سوراخ‌ های پیچ نصب میله را روی درب گاراژ علامت بزنید و سوراخ‌های در را دریل نمایید. با نصب میله کششی و حفر سوراخ ها، سخت افزار اتصالی را که میله کششی را به در می بندد، وارد کرده و سفت کنید.
مرحله 7- تمام تنظیمات لازم را روی زنجیر محرک انجام دهید؛ به خصوص محل پیچ ‌ها را که حرکت زنجیره را محدود می‌ کنند، رعایت نمایید.
مرحله 8- گیرنده و دکمه فشاری دستی را نصب کنید. از سیم زنگ معمولی برای دکمه فشاری استفاده کنید،؛ اما حتماً آن را در جایی قرار دهید که هنگام فشار دادن دکمه، درب بازکن پارکینگ را در حال کار مشاهده نمایید. همچنین می توانید یک سوئیچ کلید اختیاری نصب کنید.
مرحله 9- سیم مونتاژ درایو را به یک سیم داخلی و سیم رابط را به یک پریز مناسب وصل کنید. درب پارکینگ را با استفاده از دکمه فشاری دستی به حرکت درآورید. در طول اولین آزمایش بالا آمدن درب، دوشاخه را از سیم کشش چند بار بکشید تا بتوانید مطمئن شوید که هیچ جا اتصالی وجود ندارد و عمل کردن جک رضایت بخش است. هر گونه اصلاحات لازم را با استفاده از مفاد تنظیم تعبیه شده در سیستم بازکن درب گاراژ انجام دهید و عملکرد ماژول راه دور رادیویی را تأیید کنید.
مرحله 10- سیم رابط را جدا کرده و سیم خط مونتاژ درایو را به پریز دائمی آن وصل کنید. در صورت امکان، سیم را به سوکت چراغ سقفی گاراژ وصل نمایید.
اکنون توانسته اید تعمیر جک پارکینگ را خودتان انجام دهید و یا نسبت به نصب جک پارکینگ اقدام کنید.

تعمیر تخصصی انواع جک درب پارکینگ
تعمیر تخصصی انواع جک درب پارکینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
تماس بگیرید